Banki csalások, hogyan védekezz?
Hogyan védekezhet az OTP-s csalások ellen?
Banki csalásoknál például hogyan védekezhet az OTP- csalások ellen? Egyre többször hallunk arról, hogy csalás áldozata lett valaki internetes vásárlás alkalmával. Az OTP bank külön oldalt szentelt arra, hogyan védekezhet ez ellen. Itt vannak az OTP bank legfrissebb információi erről: Olvasd el, és legyél óvatos! Bárkit átverhetnek, lépre csalhatnak, aki egy kicsit is felületes, nem hiszi, hogy ez vele is megtörténhet!
- Keltsen Önben gyanút minden olyan telefonhívás, SMS-üzenet, közösségi oldalon keresztül érkezett üzenet vagy e-mail, amelyben az internetbanki bejelentkezéshez és azonosításhoz szükséges jelszavát vagy PIN-kódját kérik Öntől!
- Soha ne válaszoljon olyan telefonhívásokra, e-mailekre vagy SMS-ekre, amelyekben bankkártyájához, bankszámlájához vagy internetbankjához kapcsolódó adatokat kérnek! Az OTP Bank sem e-mailben, sem telefonon, sem SMS-ben nem kér Öntől jelszavakat vagy PIN-kódokat, sem más bizalmas adatokat. A bank munkatársai kizárólag akkor kérhetnek Öntől személyes adatokat, ha egy konkrét, folyamatban lévő ügyben keressük Önt, az Ön által megjelölt módon.
- Soha ne telepítsen olyan programot számítógépére vagy alkalmazást telefonjára, amit nem ismer, különösen ne telepítsen semmit mások kérésére!
- Ne utaljon pénzt ismeretlen “biztonsági számlára”!
- Ne hagyja, hogy az eszközeihez távolról más is hozzáférjen, ne adjon ilyen engedélyt senkinek!
- Tegyen fel olyan kérdéseket, amelyekre a csalók nem tudhatják a választ, de a bankja igen: Mondja meg a hívó, hogy mi az Ön neve vagy számlaszáma, éppen ekkora összeg van a bankszámláján vagy mi volt az utolsó 3 bankkártyás tranzakciója. Ha ezekre nem tudnak válaszolni, akkor minden bizonnyal csalók keresik Önt a bank nevében.
- Ha elbizonytalanodik, ne csináljon semmit, amit a hívó kért Öntől, fejezze be a beszélgetést, és hívja fel Ön a saját bankját az ismert számokon!
- Mielőtt bejelentkezik az OTP InternetBankba, győződjön meg arról, hogy valóban az OTP Bank weboldalán van!
Ehhez az alábbiakat kell ellenőriznie:- Belépés előtt ellenőrizze a böngésző címsávban a weboldal címet, és ha ez a legkisebb mértékben is eltér az OTP oldalától, zárja be az oldalt. (https://www.otpbank.hu/…, vagy https://internetbank.otpbank.hu …).
- Az internetbank belépési oldalán, a böngésző címsorában kattintson a megjelenő lakat ikonra, és ellenőrizze, hogy a biztonsági tanúsítvány szerint valóban az OTP Bank adta ki az oldalt.
Ha más jelenik meg, akkor semmilyen adatot ne adjon meg, és azonnal zárja be az oldalt!
- Használja azokat az eszközöket, amellyel naprakészen követheti számláját, és tegye meg a szükséges beállításokat:
- A MobilBankban állítson be biometrikus azonosítást, és engedélyezze az értesítések küldését.
- Használja a MobilBankot az internetbanki belépéshez azonosításra (push értesítéssel vagy QR-kóddal) SMS helyett!
- Kártyájához állítson be napi limiteket!
- Ellenőrizze számlája egyenlegét és tranzakcióit gyakrabban az internet- és mobilbankban, valamint a letölthető kivonatokon!
Legyen óvatos!
Az OTP Bank sosem hívja fel, hogy telepítsen ismeretlen alkalmazást a telefonjára vagy számítógépére, és nem kéri el a belépési vagy jóváhagyási kódokat. Ha az interneten szeretne terméket eladni, nem kell az internetbankjába belépni annak érdekében, hogy a pénzt megkaphassa. Az internetbanki belépést mindig az OTP Bank ismert, korábban is használt belépési oldaláról kezdje, és ne egy ismeretlen személytől kapott linken keresztül.
Ha csalás áldozatává vált, haladéktalanul hívja az OTP Bankot a plusz+36 1 366 6800 telefonszámon! Ingyenes egyenleg lekérdezés az OTP-bankból
Banki csalások, hogyan védekezz?
Comments
0 comments